پولادین

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان

جستجو
تقویم
مهر 1397
شیدسچپج
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
نظرسنجی
به نظر شما چگونه باید از محیط زیست و منابع طبیعی حفاظت نمود؟
جدیدترین یادداشت‌ها
نویسندگان
پیوندها
آمار
تعداد بازدیدکنندگان : 35271

ماشین عروس جالب و کم نظیر یک زوج خلاق قزوینی +عکس

  

وی که کارمند محیط زیست و سرمحیط بان منطقه حفاظت شده بخش الموت شرقی است، درخصوص تاثیر این ابتکار در توجه دادن مردم به حفاظت از یوزپلنگ و دیگر وحوش در خطر انقراض گفت: بی شک چنین کاری می تواند در آگاهی بخشی به مردم و کمک به حفظ وحوش از خطر انقراض موثر باشد.

این داماد خوش ذوق افزود: با این اقدام، نگاه میهمانان و مردمی که ماشین عروس را می بینند به یوزپلنگ ایرانی معطوف می شود و این هشداری است برای همگان که موضوع محیط زیست و ضرورت حفظ وحوش کشورمان را جدی بگیرند.


ماشین عروس جالب و کم نظیر یک زوج خلاق قزوینی +عکس


آزاد، که به خاطر شغلش سابقه نجات یوزپلنگ در منطقه الموت را نیز دارد، گفت: این حیوان یکی از نمادهای ملی ما است و باید برای حفظ و بقای نسل آن، حساسیت بیشتری داشته باشیم.

ˈزهرا نوروزیˈ نوعروس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با این کار خواستیم توجه مردم را به محیط زیست و مساله حفظ حیوانات در خطر انقراض جلب کنیم.

وی افزود: یقین دارم با عزم همگانی و ترویج فرهنگ حفاظت از گونه های در معرض خطر، این گونه ها از جمله یوزپلنگ ایرانی از حوزه خطر انقراض خارج می شوند.

ماشین عروس جالب و کم نظیر یک زوج خلاق قزوینی +عکس

نوروزی اظهارکرد: خوشحالم که با این کار هرچند کوچک بتوانیم توجه شهروندان را به موضوع محیط زیست جلب کرده و شاید از شکار حتی یک یوزپلنگ جلوگیری کنیم.

بخش های الموت غربی، شرقی و بخش طارم سفلای استان قزوین به ویژه روستای ˈپلنگهˈ از زیستگاه های مهم یوزپلنگ ایرانی هستند.

در آخرین روزهای فصل بهار و در آستانه آغاز فصل گرما، آتش به جان جنگل‌های شهرستان داراب در شرق استان فارس افتاد و در نبود امکانات مهار و اطفا حریق، تا جایی که توانست، سوزاند و پیش رفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس از داراب، با شروع فصل گرما و خشک شدن مراتع به‌ویژه در مناطق کوهستانی شهرستان داراب که سال زراعی گذشته را شاهد بارش‌های نسبتاً خوبی بوده است، آتش برجان درختان کهن افتاد و این درختان که جزیی از ذخایر ژنتیکی و گیاهی منطقه بشمار می‌روند را در خود سوزاند.

روند آتش‌سوزی‌ها به شدت نگران کننده است و اگر مسئولان شهرستان و استان در این خصوص چاره‌اندیشی مناسبی نداشته باشند، بی‌تردید شاهد افزایش دامنه‌های آتش‌سوزی همراه با ورود به فصل تابستان خواهیم بود.

این در حالی است که اداره منابع طبیعی داراب با تعداد اندک پرسنل و با امکانات محدودی که در اختیار دارد از یک سو و وسعت فراوان منطقه و صعب‌العبور بودن بسیاری از مراتع و جنگل‌ها، قادر نیست به تنهایی از عهده مهار آتش برآمده و حریق را در زمان کوتاه مهار کند.

سرپرست اداره منابع طبیعی داراب در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ضمن اظهار تأسف شدید از افزایش تعداد موارد آتش‌سوزی در جنگل‌های این شهرستان، گفت: وسعت داراب حدود 650 هزار هکتار است و بیشتر نقاط از این منطقه وسیع را کوهستان و نقاط صعب‌العبور تشکیل می‌دهد، به همین دلیل دسترسی به این مناطق بسیار دشوار است.

افسرده خاطرنشان کرد: چندین فقره آتش سوزی را طی هفته‌های اخیر داشتیم که با ورود به موقع همکاران و اطلاعاتی که مردم به ما دادند و با هماهنگی که در سطح شهرستان انجام شد توانستیم آنها را مهار و آتش را خاموش کنیم و اجازه گسترش دامنه آن را ندادیم اما واقعیت آن است که با آغاز هر آتش‌سوزی تا پرسنل این اداره خود را به منطقه برسانند، آتش و چوب و بوته خشک!! متاسفانه بخشی از این مایملک عمومی سوخته و از بین رفته است.


او ادامه داد: ما با کمک جوامع محلی تنها می‌توانیم از گسترش دامنه‌ی آتش مهارنشدنی، آنهم با کمک کوهنوردان باغیرت و تعصب منطقه، جلوگیری کنیم.

سرپرست اداره منابع طبیعی داراب با اشاره به اینکه طی 2 هفته گذشته دست کم 3 فقره آتش سوزی بزرگ در این شهرستان واقع شده است، افزود: در این آتش سوزی‌ها که بیشتر در مناطق کوهستانی مروارید و لایزنگان داراب اتفاق افتاده است بیش از 400 هکتار از جنگل های منطقه با پوشش جنگلی متراکم و کم یاب از درختان کهنسال شامل اُرس(سرو کوهی)، بنه، بنجوک، بادام وحشی، کیکم و دیگر درختان ارزشمند در شعله‌های سرکش آتش سوختند، حال آنکه ما از حداقل امکانات نیز برای جلوگیری و محدود کردن دامنه آتش و تداوم روند آتش‌سوزی‌ها برخوردار نیستیم و هر لحظه احتمال می دهیم در گوشه گوشه مناطق کوهستانی داراب آتشی شعله ور شده و جنگلی را در اندک زمانی به خاکستر مبدل کند.

افسرده سپس به اقدامات انجام شده در شهرستان اشاره و اضافه کرد: با توجه به اینکه در سال زراعی گذشته بارندگی‌های نسبتاً خوبی داشتیم، پوشش گیاهی خصوصا علفی منطقه رشد زیادی داشته و احتمال می‌دادیم که با آغاز فصل گرما و خشک شدن این بوته‌های علفی، شاهد آتش‌سوزی‌های بیشتری باشیم و به‌همین دلیل مکاتباتی با فرمانداری داشتیم و درخواست تشکیل جلسه دادیم تا با حضور همه نهادها و اداراتی که بتوانند در این امر ما را یاری کنند، شورایی تشکیل شود و در این امر مهم ما را یاری دهند.

وی گفت: درخواست اول به این صورت بود که جلسه به صورت همایش باشد تا همه کسانی که می‌توانند در اطفای حریق به ما کمک کنند، در این کار مشارکت داشته باشند، اما گفتند که همه اداره‌ها می‌توانند کمک کنند و ما به همین بسنده کردیم. چند جلسه توجیهی هم با دامداران مناطق داشتیم.

افسرده در خصوص کمک‌های ستاد بحران شهرستان داراب گفت: توقع ما از ستاد بحران فرمانداری داراب بیشتر بود هر چند کمک‌های خوبی کردند، اما این ستاد باید همکاری بیشتری داشته باشد، زیرا در صورت فراهم شدن امکانات سایر اداره‌ها از جمله نیروی انسانی، خودرو و امکانات اطفای حریق می‌توان با حضور به موقع در محل از گسترش آتش جلوگیری کرد، این در حالی است که به استثناء چند اداره محدود مانند راه و شهر سازی که واقعاً کمک کردند، مابقی اداره‌ها اقدام در خور توجهی انجام نداده‌اند.

این مقام مسئول در خصوص نبود بالگرد نیز گفت: در واقع نقش بالگرد به‌دلیل صعب العبور بودن مناطق کوهستانی برای رساندن نیروی انسانی به منطقه بسیار مؤثر است، در آتش سوزی اول که در تاریخ 13 خرداد ماه حادث شد و بیش از 157 هکتار از عرصه‌های جنگلی در آتش سوخت تقاضای بالگرد کردیم، اما گفتند که بالگرد پس از پرواز با نقص فنی مواجه شده و بازگشته است! در صورتی که اگر بالگرد در دسترس ما بود زودتر می‌توانستیم در منطقه حاضر شده و حریق را مهار کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در روزهای آتی مسئولان برای تامین امکانات مورد نیاز چاره عاجلی بیندیشند و زمینه را برای آمادگی همیشگی بالگرد اطفای حریق فراهم کنند و گفت: اگر مامورین و مردم بموقع به محل برسند، هم دامنه آتش سوزی کنترل می‌شود و هم می‌توانند تعداد بیشتری از درختان را نجات بدهند.

افسرده در خصوص ارزش زیست محیطی گیاهانی که در آتش سوخته‌اند نیز گفت: بسیاری از این گیاهان کهنسال بوده و شاید صدها سال سن داشتند و از دست دادن آنها فاجعه زیست محیطی جبران ناپذیری است زیرا گیاهی مانند ارس شاید در شرایط اقلیمی امروزه براحتی در طبیعت رشد نکند به همین دلیل باید برای جلوگیری از نابودی آنها همه دستگاه‌های اجرایی و حتی مردم دست بکار شده و برای مهار آتش و عدم تکرار آن بیش از پیش همکاری کنند و همه باید متوجه اثرات این گیاهان در طبیعت باشیم و اگر روزی طبیعت ما خالی از این درختان شود، شاید زندگی ما هم دچار مشکلات عدیده‌ای شود که جبران ناپذیر باشد.

سرپرست منابع‌طبیعی شهرستان داراب با قدردانی از همکاری فرمانداری، راه و شهرسازی داراب، معاون فرماندار این شهرستان و بخشداری رستاق، از گروه‌های مردمی و کوهنوردان و اعضای انجمن حامیان داراب و جوامع محلی سپاسگزاری کرد.

پزشکان معتقدند، نوشیدن مایعات بسیار سرد یا به اصطلاح یخ در روزهای گرم تابستان به دستگاه گوارش آسیب می رساند و سبب بروز اسپاسم معده می شود بنابراین به افراد توصیه می کنند از مصرف مایعات با درجه دمای بسیار پایین پرهیز کنند.

دکتر نسرین امیدوار دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با ایرنا در این مورد توضیح داد: نوشیدن مایعات بسیار سرد بر عملکرد دستگاه های مختلف بدن مانند روده، معده و کبد تاثیر منفی می گذارد و آن را دچار اختلال می کند.

وی با بیان اینکه در روزهای گرم تابستان باید حداقل 6 تا 8 لیوان در روز آب نوشید، افزود: حدود 65 درصد از وزن انسان را آب تشکیل می دهد که البته این میزان در کودکان و نوجوانان متفاوت است. بنابراین کمبود آب و از دست دادن آب بدن در روزهای گرم می تواند صدمات بسیار زیادی را به بدن وارد کند.

امیدوار با یادآوری اینکه در فصول گرم سال بدن به دلیل تعرق و دفع املاح، نیاز به مایعات و آب فراوان دارد، اظهار کرد: منظور از مایعات زیاد آب آشامیدنی است چراکه سایر نوشیدنی ها و آب میوه ها نمی تواند جایگزین آب شود.

متخصص تغذیه گفت: آب منبع خوبی برای حفظ سلامتی عمومی و قدرت عملکرد بدن به شمار می رود؛ از این رو نوشیدن آب به میزان لازم به ارتقای سلامتی کمک خواهد کرد.

به گفته امیدوار، مصرف میوه و سبزی تازه نیز در روزهای گرم سال می تواند به حفظ سلامتی و تامین آب بدن کمک کند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سبزی و میوه های تازه حاوی مقدار زیادی آب است و بدن با مصرف این مواد غذایی می تواند به تدریج آب مورد نیاز خود را دریافت کند و میزان تشنگی کاهش یابد.

امیدوار تاثیر مصرف غذاهای سبک و کم حجم در حفظ آب بدن را یادآور شد و افزود: به دلیل همین در گذشته خانواده ها در فصل تابستان غذاهای کم حجم و سبک مانند آب دوغ خیار، سوپ ساده، غذاهای کم چرب، نان و ماست، آش دوغ و آش گوجه را در برنامه غذایی خود می گنجاندند و از مصرف زیاد و مداوم گوشت و غذاهای پرحجم و سرخ کردنی و کبابی پرهیز می کردند.

به گفته متخصص تغذیه، مصرف غذاهایی که ماندگاری و هضم آنها در معده دیرتر صورت می گیرد، در روزهای گرم تابستان مناسب نیست چراکه سبب تشنگی و عطش زیاد می شود.

امیدوار به انواع نوشیدنی ها و عرقیات گیاهی خنک کننده بدن در فصل تابستان اشاره کرد و گفت: انواع نوشیدنی ها مانند شربت بیدمشک بهترین و مناسب ترین انتخابی است که مصرف آنها در فصول گرم سال می تواند آرامبخش، نشاط آور، تقویت کننده قلب، معده، اعصاب و دستگاه گوارش باشد.

وی اظهار کرد: خاکشیر نیز یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها است که خاصیت خنکی دارد و برای ازبین بردن کهیر و التهابات پوستی مفید است. خاکشیر خاصیت ضدمیکروبی دارد و حاوی ویتامین c است و برای بیماری های روده ای و رفع اسهال مفید است.

امیدوار افزود: تخم شربت، شربت بهار نارنج، سکنجبین، شاتره، کاسنی، گلاب، آویشن و پونه نیز از دیگر نوشیدنی های مناسب فصل تابستان است که طبع خنکی دارد.

متخصص تغذیه با بیان اینکه مایعات کافئین دار مانند چای و قهوه و نوشابه های گازدار، ادرارآور است و آب بدن را دفع می کند، گفت: کافئین سبب افزایش متابولیسم و نیاز بدن به مایعات می شود بنابراین بهتر است که از خوردن بی رویه این نوشیدنی ها پرهیز کرد.

وی با بیان اینکه در طول سفر باید از خوردن غذاهای چرب، سرخ شده، شیرینی ها، شکلات و خامه اجتناب کرد گفت :هنگام سفر از آب آشامیدنی مطمئن یا آب معدنی مورد استفاده قرار گیرد و سعی شود از غذاهای پرحجم و سرخ کرده هنگام سفر استفاده نشود و غذاهای ساده و ساندویچی را در برنامه غذایی بگنجانید.

وی همچنین توصیه کرد: از مصرف سوسیس وکالباس در هنگام سفر خودداری کرد زیرا در طول سفر برای حفظ سلامتی و حفظ ایمنی غذا و پیشگیری از انواع مسمومیت ها باید غذای مورد مصرف کاملا پخته باشد.


کفش ورزشی یکی از لوازم بسیار مهم برای انجام ورزش است. معمولا اشتباهاتی در خرید یا نگه داری این کفش صورت می‌گیرد که اگر بر طرف نشوند باعث آسیب دیدگی‌ می‌شوند.

مهم‌ترین وسیله ورزشی که برای هر ورزش متفاوت است، کفش ورزشی است. برای انجام هر ورزشی چه دو و ایروبیک و چه تنیس و بسکتبال به کفش مناسب نیاز است. کفش مناسب تاثیر ورزش را بیشتر می‌کند و همین طور کفش نامناسب باعث آسیب دیدن ورزشکار می‌شود.

پنج اشتباه کلی وجود دارد که معمولا ورزشکاران در انتخاب کفش به آنها دچار می‌شوند:
1- استفاده از هر کفشی که در دسترس بود: یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌ها این است که برای رفتن به دو، پیاده روی یا یک ورزش خاص، هر کفشی که از قدیم در اختیار دارید، استفاده کنید. کفش‌های قدیمی ممکن است آن کارایی که شما می‌خواهید را نداشته باشند و برای فعالیت شما نامناسب باشند.
2- انتخاب کفش نامناسب برای ورزش انتخابی: شما باید کفشی که مناسب ورزش شماست انتخاب کنید. کفش دو خیلی متفاوت از کفش تنیس یا بسکتبال است.
جو پولئو، نویسنده " آناتومی دویدن " می‌گوید: کفش‌های دو در قسمت جانبی پایدار نیستند، زیرا به هنگام دویدن پا به صورت افقی حرکت نمی‌کند و شما به سمت جلو حرکت دارید. کفش‌های دو پایداری لازم را برای دویدن بر روی تردمیل به دوندگان می‌دهد. کفش‌های بسکتبال و تنیس باید در قسمت جانبی و پهلویی پایدار باشند، زیرا شما به طرفین حرکت می‌کنید.حتی کفش‌های پیاده روی نیز متفاوت از کفش‌های دو هستند.
کاترین چونگ، جراح پا در مرکز جراحی سان فرانسیسکو می‌گوید معمولا دوندگان بر روی قسمت جلویی پا فرود می‌آیند، اما کسانی که پیاده روی می‌کنند بیشتر به قسمت پاشنه پای‌شان فشار می‌آید.
بنابراین برای دویدن کفشی نیاز است که لژ آن در قسمت جلویی ضخیم‌تر باشد اما کفش پیاده روی در قسمت پاشنه لژ سفت تری دارد. کفش‌های مدل Cross-trainer که توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند برای انجام فعالیت‌های تفریحی مناسب هستند، اما نمی‌توان هیچ ورزشی خاصی را با آنها انجام داد، زیرا این کفش ها مقداری در قسمت جانبی پایداری دارند و ساختار کفش‌های تخصصی برای هیچ ورزشی را ندارند. برای افرادی که به طور تفریحی فعالیت می‌کنند و گاهی به باشگاه می‌روند، این مدل کفش مناسب است. کفش‌های Cross-trainer باید در قسمت پاشنه نرم باشند، محکم باشند یعنی بنابراین کفش‌ها به آسانی خم شوند و سبک باشند.
3- استفاده از کفش‌ ورزشی در همه مکان‌ها: کفش‌هایی که برای ورزش خاصی هستند نباید برای کار دیگر استفاده شوند. اگر کفش ورزشی برای خرید رفتن یا پیاده روی عادی استفاده شود، زودتر استهلاک پیدا می‌کند. برای خود یک کفش راحت خریداری کنید و کفش ورزشی را تنها برای ورزش استفاده کنید. اگر از ظاهر یک کفش خوشتان می‌آید اما کفش راحتی نیست از آن استفاده نکنید، زیرا به پاهای شما آسیب می‌زند.
4- تعویض نکردن به موقع کفش‌ها: اشتباه بزرگ دیگری که افراد مرتکب می‌شوند این است که کفش خود را دیر عوض می‌کنند. زیرا ظاهر آن را دوست دارند. هنگامی که کفش مستهلک شود، استفاده از آن باعث درد در ناحیه زانو ، لگن و کمر می‌شود. دوندگان باید بعد از 480 تا 800 کیلومتر دویدن باید کفش خود را عوض کنند. یعنی اگر هر روز با کفش خود ورزش کنید باید بعد از شش ماه آن را عوض کنید.
5- چک نکردن سایز پا: باید هر سال سایز پای خود را چک کنید. سایز پا با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. بعضی از افراد باید از کفی‌های طبی استفاده کنند.
و توصیه آخر ، تا زمانیکه کاملا در ورزش خود تخصص پیدا نکرده‌اید، به تنهایی در خرید کفش تصمیم نگیرید. بهتر است به یک فروشگاه ورزش بروید تا از کمک یک متخصص ورزش برای انتخاب کفش استفاده کنید. برای خرید کفش ورزشی فقط طول پا مهم نیست، بلکه عرض پا نیز در نظر گرفته می‌شود.

در کوهنوردی برای داشتن زانوانی قوی و محکم ، توصیه می کنیم این ورزش ها را انجام دهید.

  

1) محکم کردن زانو : بنشینینید و پاها را مقابل خود دراز کنید . زانوی خود را هر چه محکم تر راست کنید ، آن را به زمین فشار دهید و هم زمان پا را از مچ به سمت خود بکشید .زانو را تا پنج شماره راست نگه دارید سپس آن را کاملاً شل کنید . (سه بار در روز هر بار 10مرتبه)


2) محکم کردن زانو در حالت ایستاده یا نشسته : باید این تمرین را در فعالیت های روزمره خود بگنجانید .برای مثال هنگامی که برای مدت طولانی نشسته اید به دفعات زانوی خود را راست کنید.     


 3 ) محکم کردن زانو با حمایت پاشنه : بنشینید و پاهای خود را دراز کنید .جسمی مانند حوله ای تا شده یا یک تکه چوب به ارتفاع پنج سانتی متر را زیر پاشنه خود قرار دهید . عضلات ران را سفت کنید و انگشتان را از مچ پا به سمت خود بکشید . تا ده بشمارید سپس عضلات را شل کنید و این تمرین را حداقل دو بار در روز و هر بار ده مرتبه انجام دهید ....


4) بالا بردن پا در وضعیت کشیده : بنشینید و پاها را راست کنید . درحالیکه زانو را در وضعیت کشیده قفل کرده اید پای آسیب دیده را بالا ببرید . سپس تا نزدیکی زمین پایین بیاورید . این تمرین را به صورت متوالی و سریع ده بار انجام دهید و سعی کنید به سی برسانید.


5) بالا بردن پا با وزنه : بنشینید و پاهای خود را راست کنید .وزنه ای روی مچ پا قراردهید پاها را در همان حالت راست بودن بالا ببرید سپس به آرامی پایین بیاورید . برای شروع وزنه نباید از یک کیلوگرم بیشتر باشد . وزنه را به تدریج سنگین تر کنید. مراقب باشید که زانو در وضعیت کشیده باشد . تمرین را با 5بار شروع کنید و به تدریج به 5سری ده تایی برسانید.


6) چرخش مفصل ران : بنشینید و مفصل های پاهای خود را راست کنید . در حالی که زانو را در همان وضعیت کشیده قفل کرده اید پا را بالا ببرید و دایره هایی را با پای خود در فضا رسم کنید و آن را به سری های ده تایی برسانید . این تمرین را با افزودن وزنه به مچ پا انجام دهید.


7) حرکت الفبا : بنشینید و پاهای خود را راست کنید . در حالی که زانو را صاف نگه داشته اید پا را بالا ببرید و بدون توقف حروف الفبا را در فضا بنویسید . وقتی این تمرین برایتان آسان شد آن را با افزودن وزنه به مچ پا ادامه دهید.


8) بالا بردن پا در وضعیت نشسته : بنشینید و پاها را راست کنید .در حالی که زانو را در وضعیت کشیده قفل کرده اید پا را بالا ببرید و به صورت عرضی آن را به یک سو ببرید و به آرامی به سمت مرکز برگردانید و آن گاه به نرمی پایین بیاورید . این حرکت را با هر پا 5 بار تکرار کنید و به تدریج به سه سری ده تایی برسانید . سپس این تمرین را با افزودن وزنه به مچ پا ادامه دهید.


9) دور کردن مفصل ران : به پهلو بخوابید به نحوی که پای آسیب دیده بالا قرار گیرد . زانو را راست نگه دارید و پا را از زانو بالا ببرید تا سه بشمارید و سپس به آرامی پایین بیاورید .با 5 بار شروع کنید و به تدریج تعداد تمرین را به سه سری ده تایی برسانید و سپس با افزودن وزنه به مچ پا آن را ادامه دهید.


10) بالا بردن پا در وضعیت دمر : روی شکم بخوابید . زانو را راست نگه دارید و پا را از عقب کمی بالا ببرید. این وضعیت را تا سه شماره حفظ کنید سپس به تدریج پا را پایین بیاورید . این تمرین را با هر پا 5 بار انجام دهید به تدریج آن را به سه سری ده تایی برسانید و سپس با افزودن وزنه به مچ پا ادامه دهید.


منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران