پولادین

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان

جستجو
تقویم
مهر 1397
شیدسچپج
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
نظرسنجی
به نظر شما چگونه باید از محیط زیست و منابع طبیعی حفاظت نمود؟
جدیدترین یادداشت‌ها
نویسندگان
پیوندها
آمار
تعداد بازدیدکنندگان : 35271

لیلا اسفندیاری کجوری راد متولد۲۷ بهمن ۱۳۴۹ .  کوهنورد ایرانی بود که رکوردهای صعود متعددی را به عنوان نخستین زن کوهنورد ایرانی به نام خود به ثبت رساند.ایشان عضو باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند و هیأت موسس انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان نیز بودند. لیلا اسفندیاری پس از فتح قله گاشربروم ۲ در دومین تلاش خود، در بازگشت تیمی (۶ مرد و لیلا) از قله به سمت کمپ ۳، در ساعت ۱۳ روز جمعه مورخ ۳۱ تیر ۱۳۹۰ (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱) از شیب یخی زیر قله سقوط می‌کند و در ارتفاع ۷۲۰۰ متری متوقف می‌شود. جسد وی همچنان در همان محل سقوط در منطقه قره‌قروم پاکستان باقی مانده است.

امروز دومین سالگرد در گذشت لیلا اسفندیاری هست . کسی که عاشق کوهنوردی بود و جانش را فدای این عشقش کرد و در آغوشش جان داد. کسی که سختی های زیادی در این راه متحمل شد. کسی که خسته نشد با اینکه دیگر پاهایش توان رفتن نداشت در این مسیر پر پیچ و خم. کسی که افتخارات زیادی کسب کرد برای ایران عزیز ولی صدایش در نیامد و نمی دانم چرا ما باید افتخارآفرینان کشورمان پس از مرگشان بشناسیم؟ و در روز مرگشان تازه به یادشان بیفتیم؟ ولی خوشبختانه عزت از هستی بخش جهان است و اوست که هر شخصی را بخواهد عزیز می کند همان گونه که لیلا اسفندیاری را عزیز کرد بین مردم و پس از مرگ طرفداران زیادی پیدا کرد و همه با نوع تفکرش نسبت به کوهنوردی و پشتکارش در این راه و نوع زندگیش بیشتر آشنا شدن.

 با تشکر از وبلاگ http://leila-esfandiari.persianblog.ir

شعر زیبای پیش رو پس زمان اعلام  خبر سقوط این کوه بانوی ایران زمین توسط استاد کوهنوردی ؛ اسکی و شعر آقای کریم لقمانی سروستانی  برای این شیر زن ایران  سروده شده است  که تقدیم شما می گردد . همچنین اصل این شعر در سایت خصوصی ایشان (سرو ناز http://sarvenaz.blogsky.com) در مرداد ماه انتشار یافته است.

سروها استاده میمیرند(بیاد لیلا اسفندیاری شیرزن کوهنوردی ایران) 


کوله بارش سنگین
گامهایش استوار
نگاهش سوی قله
گاشربروم 2 درانتظارصعود این شیرزن
یخچالها یکی یکی درنوردید
خسته گی مرده بود درتن اش
گامهایش همچنان توانمند ومقاوم
آنچنان قایقی درامواج آرام دریا
برای فتحی دیگر و افتخاری برتر
برفراز قله رسید با اشک شوق
پرچم افتخار گشود
نانگاپاربات . غارپِروُ
دنا  و دماوند
سهند و سبلان
اشترانکوه و دیواره عظیم علم کوه
درانتظار دیدار دوباره اش
گوشها انتظار شنیدن طنین صدای گرمش بربلندای قله
هیچ کس این را نمیدانست
خنده ها آبستن غمهاست
لیلا گام برقله گذاشت
اما هرگز نتوانست افتخارش با قلم ترسیم کند
غیراز تصویرش برفراز قله
دربرگشت دچار صانحه شد
لیلا ایستاده مُرد هرچند سروی استواربود
و دردل یخچالهای عظیم گاشر به آرامش رسید
تا همیشه جسم بی جانش مصون بماند
دیگر لیلا نیست
نامش .تصویرش .شجاعت اش ماندگار
تا صعودی دیگر
شاید شاهدجسم بی جانش درقلب یخچالها باشیم
**
اورفت  وُ نامش گشته ماندگار - تنها ازاو عکسی مانده یادگارs@rv
جمعه ۳۱ تیر، پیکر لیلا اسفندیاری در ارتفاعات هیمالیا و بین شکاف های یخی برای همیشه آرام گرفت. بانوئی که صعودهای زمستانی اش از مسیرهای مختلف به قلل و صعودش از دیواره علم کوه، فقط گام های نخست او در بلندپروازی های بی نظیرش درکوهنوردی بود.
هرچند نه نثر بود و نه نظم ، آنرا بحساب قلم ناتوانم بگذارید تنها احساس درون بود چون درسالیان طولانی فعالیت در این رشته خود نیز شاهد از دست دادن تنها برادرم و چند نفر از همنوردان دیگرم بودم

تکنیک EFT موثر در کاهش اضطراب ورزشکاران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اینترنتی بازل در گزارشی درباره‌ی بروز پدیده‌ی اضطراب در ورزشکاران و نحوه کنترل آن نوشت: هنگامی که شخص مسابقه می‌دهد، همه قوای ذهنی و جسمی‌اش به کار گرفته می‌شود. در دنیای امروز، استاندارد همه مسابقات به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. به همین دلیل برای ورزشکاران زبده ساده نیست که در ورزش مربوط به خود تسلط شان را حفظ کنند.

حالات ذهنی یک ورزشکار نقش بسزایی بر کارایی‌اش دارد. اضطراب زمانی آغاز می‌شود که یک ورزشکار نسبت به توانایی‌اش در مقابله با شرایط دچار تردید شود. این اضطراب زمینه فشارهای عصبی را فراهم می‌کند. بیشتر مواقع، استعداد ضامن کارایی نیست، بلکه چگونگی مقابله با فراز و نشیب‌های مسابقه است که بر کارایی تاثیر می‌گذارد.

همیشه قبل از شروع یک بازی یا مسابقه، یک «محدوده اضطراب» برای هر ورزشکار تعریف می‌شود. وقتی اضطراب در مرحله مطلوبی باشد، باعث کارایی بیشتر می‌شود. اگر اضطراب از محدوده خود تجاوز کند یا پایین‌تر برود، تاثیرات سوء بر کارایی می‌گذارد.

تحقیقات نشان داده‌اند که اضطراب در ورزش‌های فردی بیشتر از ورزش‌های گروهی، بازیکنان را تحت فشار قرار می‌دهد. یعنی یک شناگر بیشتر از یک بازیکن بیس بال اضطراب دارد.

بازیکنان برجسته، در مسابقات اضطراب خود را به هیجان تبدیل می‌کنند که باعث تحریک هورمون‌های مثبت شده و به برد می‌انجامد. آنها از اضطراب به عنوان راهی برای رسیدن به کارایی بهتر استفاده می‌کنند. ورزشکاری که ذهنش، اضطراب را سقوط تعبیر می‌کند، شکست خواهد خورد.

درک اضطراب در ورزش

طبق گزارش مجله «بینش ورزشی» که به روانشناسی ورزش اختصاص دارد، اضطراب در دو دسته طبقه بندی می‌شود؛ ویژگی اضطراب و حالت اضطراب. حالت اضطراب، استرس موقعیتی است که در شرایط مسابقه ایجاد می‌شود. دستگاه عصبی خودکار ورزشکار در این حالت تحریک می‌شود که عکس العملی طبیعی است.

از طرف دیگر، ویژگی اضطراب به صورت کلی، خصیصه‌ای است که فرد برای مقابله با تنش عصبی از آن استفاده می‌کند. در ورزش، اشخاصی که هیجان بیشتری دارند و خصیصه‌ اضطراب در آنها کمتر است، کارایی بهتری دارند، اما اشخاصی که سطح اضطراب بالاتری دارند و کمی هیجان دارند، پایین‌تر از سطح انتظار عمل می‌کنند.

* آموختن از ورزش

روانشناسی ورزش یکی از حوزه‌های مهم تحقیقاتی است. مسابقات به خصوص در سطح بین‌المللی باعث شده‌اند محققین به فکر مبارزه با مشکلات ناشی از اضطراب بیفتند. فرد ورزشکار هم از نظر جسمانی و هم از نظر روحی در زمین مسابقه می‌دهد، مثلا ورزشکارانی مانند رافائل نادال، مایکل فلیپس و یا ورزشکاران تیم بسکتبال آمریکا فقط به خاطر استعدادشان نیست که در کار خود خبره هستند.

تعادل روانی آنها باعث می‌شود که از ورزشکارانی در سطح استعداد خود و یا حتی با استعدادتر از خود جلو بزنند. دانشمندان معتقدند و اثبات کرده‌اند که استعداد و توانایی تا حدی می‌تواند فرد را در ورزش به موفقیت برساند. در واقع، بعد از این که ورزشکار به حدی از کارایی رسید، استعداد به خصیصه‌ای بی فایده تبدیل می‌شود، زیرا باعث برانگیختن غرور، خودشیفتگی و به دنبال آن جهالت می‌شود.

تنها افرادی که سخت کوش هستند و ذهن متعادلی دارند با جرقه‌ای از استعداد می‌توانند در ورزش موفق باشند. امروزه رسانه‌ها به طور وسیع به مساله به کارگیری بهترین توانایی‌ها می‌پردازند. ورزش‌ها با گذشتن از سر ملیت، نژاد، مذهب، ثروت یا فقر، در نزد همه محبوب شده‌اند.

ورزشکاران برای برآورده کردن انتظارات هواداران و برای رسیدن به درجات بالاتر در سطح بین‌المللی باید کارایی خوبی داشته باشند. اعتماد به نفس، تصمیم گیری‌های درست، تواضع در پذیرش شکست و تجربه راه‌هایی برای مقابله با تاثیرات اضطراب هستند.

اضطراب یک بیماری نیست که ورزشکاران برای یک بار و همیشه از دست آن خلاص شوند، بلکه باید برای رسیدن به کارایی بهتر و درخشیدن در حوزه‌های ورزشی از آن استفاده شود. فشار عصبی و اضطراب بخشی از زندگی ورزشکاران است. همیشه فشار روحی به دلیل نگرانی برای موفق شدن و رسیدن به کارایی قبلی یا بهبود بخشیدن به آن است. فشارهای روحی شامل، ترس از شکست، ترس از مصدوم شدن یا دوباره مصدوم شدن و غلبه بر مصدومیت است.

ورزشکاران عامل فشارهای روحی خود را بیشتر، ترس از شکست یا مورد قضاوت قرار گرفتن از طرف دیگران می دانند. این فشارها باعث اضطراب می‌شوند که شکست را در بر خواهد داشت.  

* فشار روحی یا استرس چیست؟

روان شناسی در ورزش

استرس واکنشی روانی است و زمانی به وجود می‌آید که موقعیت درک شده و توانایی‌هایی که ورزشکار برای دست و پنجه نرم کردن با این موقعیت در خود تصور می‌کند، با هم برابر نیستند. به طور خلاصه واکنشی است به تصور شما از موقعیت. اگر به خود بگویید که «چقدر سخت است» ، «اگر شکست بخورم چه می‌شود»، «خودم را مسخره کرده‌ام» یا «می بازم» شما در خود استرس ایجاد کرده اید.

استرس نوعی طرز فکر است که شما می‌توانید یاد بگیرید تا آن را عوض کنید یا متعادل کنید. کسانی که استرس ندارند، کارآمدتر، سالم‌تر، شادتر هستند و می‌توانند کارایی خود را تا بیشترین حد ممکن بالا ببرند. EFT یا همان (Emotional Freedom Technique) که به معنای تکنیک آزادی احساسات است، می‌تواند به شما کمک کند تا نحوه فکر کردن و احساس خود را تغییر دهید. بدین ترتیب شما می توانید در ورزش مربوط به خود، توانایی‌هایتان را بالا ببرید.

استرس به دلیل ترس از ارزشیابی‌های اجتماعی و حس تهدید شدن از این ارزشیابی‌ها ایجاد می‌شود یعنی این که دیگران ممکن است چه فکری در مورد من بکنند.

* استرس دارای نشانه‌های زیر است:

- کمبود اعتماد به نفس

- تعبیرهای منفی در مورد کارهای خود داشتن

- زیاد از خود انتقاد کردن

- کمتر از حد توانایی خود، عمل کردن (مخصوصا در شرایط حساس)

- شب قبل از یک موقعیت خاص، مشکل بی‌خوابی داشتن

- قبل از یک موقعیت خاص احساس بیماری یا ناراحتی کردن

اگر از EFT کمک بگیرید، می‌توانید استرس و فشارهای روانی را پشت سر بگذارید. به وسیله EFT می‌توانید آرام باشید، از ورزش خود لذت ببرید، کارایی بهتر داشته و پیروز شوید.

EFT درمانی برای روح محسوب می‌شود که می‌تواند در هر شرایطی به کار گرفته شود. این روش را می‌توان در همه موقعیت‌ها به کار گرفت و تعادل روحی و جسمی را برقرار کرد. EFT آخرین ابزار روانشناسی برای ورزشکاران است و باید به همه آنها آموزش داده شود.

* تکنیک آزادسازی احساسات (EFT)

- راهی آسان و سریع برای بالا بردن و تاثیر گذاشتن بر اعتماده به نفس

- راهی که همه می‌توانند یاد بگیرند

- آخرین ابزار برای همه ورزشکاران

- راهی که به وسیله آن می‌توانید به بهترین شکل ذهن‌شان را پرورش دهید و در سیستم‌ عصبی خود اعتماد بیشتری به توانایی‌هایتان ایجاد کنید.

- بسیار تاثیرگذار

کلمه EFT در مدت زمان کوتاهی در دنیا معروف شد و همه مردم در هر شرایط و سطح زندگی، به عنوان یک روش ساده و ارزان از آن استفاده کردند.

متخصصین درمانی و پزشکان این روش را به کار گرفتند و EFT به عنوان یک روش درمانی در جهان همه‌گیر شد. هیچ فشار روانی نیست که به وسیله EFT درمان نشود و از آن تاثیر نگیرد. بسیاری از آنانی که تحت تاثیر فواید EFT قرار گرفته‌اند، اقدام به یادگیری مباحث اصلی این روش کردند.

مبتدیانی که هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارند می‌توانند با یک روز شرکت در کارگاه آموزش EFT تکنیک‌هایی را یاد بگیرند که به وسیله آنها 70 درصد از مشکلات خود و خانواده شان قابل حل هستند. مشکلات پیچیده تر با کمک گرفتن از متخصصین بهتر برطرف می‌شوند، اما مسایلی همچون ترس، سردرد، عصبانیت و استرس را می‌توان با اطلاعات پایه‌ای از EFT برطرف کرد.

EFT مانند نوازش کردن و یا دلداری دادن راهی صددرصد بی‌خطر برای درمان است. این روش روز به روز شناخته تر شده و به وسیله روانشناسان ورزش استفاده می‌شود. این روش به ورزشکاران حرفه‌ای آموزش داده می‌شود تا با کمک آن استرس خود را کاهش داده و کارایی خود را بالا ببرند. همچنین می‌تواند در کاهش علائم بیماری‌ها موثر باشد و به شما کمک کند تا به سرعت تعادل روانی خود را بازیابید.

EFT باعث می‌شود احساسات منفی مانند گناه، خشم، افسردگی، ناراحتی و غم را از بین ببرید. می‌تواند از طریق تلفن نیز موثر باشد، متخصصین درمان EFT از طریق تلفن هم به مردم مشاوره می‌دهند.

 

لطفا روی نشانه ی زیر  کلیک بفرمائید 

 

   برای جلوگیری از شیوع اعتیاد به سیگار در میان جوانان و نوجوانان، مطالعات و تحقیقاتی بر روی این گروه سنی انجام می‌شود تا از راه‌های موثر استفاده شود. یکی از موثرترین راه‌ها برای ترک سیگار و جلوگیری از اعتیاد به آن ورزش کردن و فعالیت فیزیکی است.

افراد جوان و نوجوانی که معتاد به سیگار هستند، بهتر می‌توانند به طور دسته جمعی ترک کنند و بهتر است در برنامه‌های‌شان ورزش وجود داشته باشد مقدار این ورزش باید حداقل 20 تا 30 دقیقه‌ در روز باشد.

تحقیقاتی در این زمینه در دانشگاه جورج واشنگتن انجام شده است و در مجله "سلامت نوجوان" نیز به چاپ رسیده است.

کیمبرلی هورن، مدیر این تحقیقات می‌گوید: این مطالعات نشان داده است که ورزش به ترک سیگار کمک می‌کند. نوجوانانی که حداقل در روز 20 دقیقه‌ پیاده‌روی می‌کنند می‌توانند بیشتر در مقابل سیگار کشیدن مقاومت کنند.

در این تحقیقات 233 فرد نوجوان مورد مطالعه قرار گرفتند که اهل ویرجینیای غربی بودند، این منطقه در کل کشور آمریکا بیشترین تعداد معتادان به سیگار را دارد و 13 درصد این افراد زیر سن 18 سال هستند.

این افراد کسانی بودند که هر روز سیگار می‌کشیدند، نوجوانانی که به سیگار رو می آورند، دچار عادت‌های ناسالم دیگر نیز می‌شوند و معمولا سیگار کشیدن با عدم فعالیت فیزیکی همراه است. به طور متوسط این افراد روزی نصف پاکت و در روزهای آخر هفته‌ یک پاکت سیگار می‌کشیدند.

سه برنامه برای ترک سیگار بر روی این افراد انجام شد و تحقیقات نشان داد که موثرترین راه برای کاهش ترک سیگار برنامه‌های ورزشی بود.

برخی از این نوجوانان تنها در جلسات توجیهی ترک سیگار شرکت کردند و برخی دیگر در جلسات ورزشی نیز شرکت داشتند، نوجوانان که ورزش روزانه خود را به حداقل 20 دقیقه‌ در روز رساندند، توانستند بیشتر تعداد سیگارهایی که در روز می کشند را کم کنند. محدودیت‌هایی نیز در این تحقیقات وجود داشت از جمله این که محققان به تجزیه و تحلیل چگونگی تاثیر ورزش بر سیگار کشیدن نپرداختند و تنها نتیجه‌ را متوجه شدند. همچنین تحقیقات تنها در یک منطقه انجام شد و بهتر است که تحقیقات بیشتری در مناطق دیگر نیز انجام شود. البته محققان گمان می‌کنند که به دلیل ترشح آندروفین با کمک ورزش، میزان سیگار کشیدن در این افراد کاهش یافته است.

پهلوانی و جوانمردی در شاهنامة فردوسی

گفت‌وگو با میرجلال‌الدین کزّازی

استاد دکتر میرجلال‌الدین کزّازی، سخنور، ادیب برجسته و شاهنامه‌شناس پرشور روزگار ماست. در این پرسش و پاسخ، ایشان به اجمال در باب آیین پهلوانی و جوانمردی و شیوة عیاری در شاهنامه، مطالبی بیان کرده‌اند.

برای شروع بحث از معنا و مفهوم جوانمردی سخن بگویید و اینکه این واژه یا اصطلاح نزد شما مترادف چه معنا و یا حوزة معنایی است؟
جوانمردی یا عیاری، در فرهنگ و تاریخ ایران، پیوندی تنگ و ناگسستنی و ساختاری دارد با پهلوانی. به سخن دیگر، پهلوان اگر راد و جوانمرد نباشد، پهلوان نیست. یکی از ویژگی‌های بنیادین، که در اندیشه و منش ایرانی، «پهلوان» را از «قهرمان» جدا می‌دارد، همین است. پهلوان به ناچار، عیار و جوانمرد هم هست، اما قهرمان چنین نیست. دست کم قهرمان در کاربرد و معنایی که این واژه در روزگار ما دارد. ما می‌بینیم که پرسمان بزرگ در ورزش امروز ما، چه در ایران و چه در پهنة گیتی، آن است که پاره‌ای از قهرمانان، از خوی و خیمِ پهلوانی به دور افتاده‌اند. یکی از آسیب‌های ورزش پیشه‌ورزانه ـ یا به اصطلاح حرفه‌ای ـ این است که ورزشکار می‌کوشد به هر شیوه‌ای، حتی با ترفند و نیرنگ به قهرمانی برسد. اما پهلوان، هرگز روا نمی‌دارد که به لغزش، گناه، پلشتی، تباهی، سیاهی دامان بیالاید. هم از این روست که پهلوانی، در منش و رفتار و خوی وخیم، با درویشی سنجیدنی است. در روزگارانی در تاریخ ایران، این هر دو به هم رسیده‌اند و با هم یکی شده‌اند. به گونه‌ای که ما می‌توانیم از پهلوانانِ درویش، یا درویشانِ پهلوان سخن بگوییم. همواره دری، خانقاه و زورخانه را به هم می‌پیوسته و می‌گشوده است. پس ـ اگر فراخ و فراگیر بنگریم ـ آیین جوانمردی با آیین درویشی و آیین پهلوانی یکی است.

یکی از هنجارها و رفتارهای جوانمردی و پهلوانی، که در شاهنامه نیز بازتاب یافته است. رفتاری که تا چندی پیش، هنوز در ایران روایی داشت. در میان کسانی که به گونه‌ای به آیین جوانمردی و پهلوانی دلبسته و هنوز پای‌بند بودند. هرچند که در روزگاران بسیار پسین، این آیین با ناروایی‌هایی نیز آمیخته شده بود. به سخن دیگر، جوانمردان و پهلوانان دروغین هم به میان پهلوانان و پیروان راستین این آیین، راه جسته بودند. اما به هر روی، آن رفتار و آن هنجار، حتی در میانة این کسان هم دیده می‌شد و آن، «مهر نان و نمک» است که شناخته شده‌تر از آن است که نیاز به گزارش و بازنمود داشته باشد. اگر جوانمردی، پهلوانی، بر خوان کسی می‌نشست و نان و نمک او را می‌خورد، سر در گرو او می‌نهاد. از آن پس، آن میزبان، به گونه‌ای بر وی چیرگی داشت. هرگز نمی‌پذیرفت، روا نمی‌دانست که کمترین گزندی به آن کس برساند، چه برسد به اینکه او را بیازارد یا خون وی را بریزد. یک نمود برجستة این هنجار و رفتار جوانمردی و پهلوانی را ما در داستان رستم و اسفندیار می‌بینیم. هنگامی که پشوتن، برادر اسفندیار، که می‌توان گفت: خرد گسسته اوست، او را اندرز می‌گوید که با رستم مهربان باشد، فراخوان او را بپذیرد، به سیستان برود و بر خوان وی بنشیند. اسفندیار از آن تن درمی‌زند. انگیزه و برهان او در این تن در زد، مهر نان و نمک است. او می‌گوید که اگر من بر خوان رستم بنشینم، کشتن او بر من ناروا خواهد شد. من نمی‌توانم بر او تیغ درکشم. با او بستیزم، در آویزم، خون او را بریزم. اگر چنین کنم، از آیین پهلوانی به دور مانده‌ام. 

 

منبع:http://www.ettelaathekmatvamarefat.com